poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Technologia matką oczyszczalni, czyli co w trawie piszczy

W poprzednim wpisie pisałem o szambie- czyli zbiorniku bezodpływowym na nasze nieczystości. Ten wpis dedykuję przydomowym oczyszczalniom ścieków. Czymże one są? Co sobą reprezentują?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków, zwane inaczej oczyszczalniami biologicznymi są to oczyszczalnie na małą skalę. Są one bardzo ekologicznie i bardzo łatwe w obsłudze. Ich koszty związane z eksploatacją są niższe niż przy szambie, wymagają mniejszego nakładu pracy, i ich efektywność oblicza się na 90% . Niestety przydomowe oczyszczalnie ścieków na początku droższe niż zwyczajne szambo. Mimo to są doskonałą alternatywą. Wśród wielu dostępnych technologii, można wyodrębnić kilka najczęściej stosowanych :
Oczyszczalnia gruntowo-roślinna: bazuje na aktywności biologicznej roślin oraz mikroorganizmów w podłożu glebowym.
Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym: najtańsza oczyszczalnia. Jej sposób działania ogranicza się do etapu podczyszczania beztlenowego oraz filtrowania gdzie dochodzi do biologicznego utleniania przy udziale mikroorganizmów.
Oczyszczalnia ze złożem biologicznym: oparta na złożu zanurzonym lub zraszanym. W tym złoży pływają mikroorganizmy w postaci błony biologicznej. Kontakt ścieków z błoną powoduje reakcje oczyszczające.
Oczyszczalnia z osadem czynnym:ta oczyszczalnia także bazuje na mikroorganizmach, W odróżnieniu do powyższej oczyszczalni ze złożem biologicznym, mikroorganizmy nie są zanurzone, tylko unoszą się w specjalnej komorze osadu czynnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz